Artykuły » » Nowości

ARTYKUŁ ARCHIWALNY

goodyear

Koncepcyjne opony klasy AA od firmy Goodyear

Źródło: Goodyear | 2012-09-22 20:02


Nowa prototypowa opona pokazana podczas targów IAA, spełnia najwyższe wymagania co do efektywności paliwowej i może zmniejszyć zużycie paliwa do 15%.

Koncepcyjne opony klasy AA od firmy Goodyear

fot. Goodyear

Hanower, 21 września 2012 r. – Goodyear zapowiada wprowadzenie na rynek pierwszej opony klasy AA do pojazdów ciężarowych. Koncepcyjna wersja opony jest prezentowana na Targach Pojazdów Użytkowych IAA w Hanowerze jako ilustracja postępów w pracach nad oponą klasy AA. Prace trwają, aby sprostać wszystkim ambitnym celom wyznaczonym przez zespół projektantów Goodyeara.

Reklama

Opracowanie opony klasy AA stanowi duży skok technologiczny i wymaga osiągnięcia parametrów klasy A zarówno w kategorii przyczepności na mokrej nawierzchni, jak i wydajności paliwowej – zgodnie z unijnym obowiązkiem etykietowania opon, który zacznie obowiązywać w Unii Europejskiej od 1 listopada br.[1] Nowe europejskie oznaczenie opon jest podobne do etykiet klas energetycznych znanych z urządzeń AGD, gdzie A oznacza oponę o najlepszych parametrach w danej kategorii, a G oponę najsłabszą[2]. Etykieta będzie informować nabywców opon o jej trzech kluczowych parametrach: efektywności paliwowej, przyczepności na mokrej nawierzchni i poziomie emitowanego hałasu.

W koncepcyjnej oponie zastosowano autorskie technologie opracowane przez Goodyeara w Centrum Innowacji w Luksemburgu. Należą do nich: nowa mieszanka, ulepszona struktura bieżnika oraz specjalnie przystosowana technologia produkcji. Opona Koncepcyjna jest prezentowana w rozmiarze 385/55R22.5. 

Goodyear nie przedstawia jeszcze na tym etapie faktycznego wzoru bieżnika. Zamiast tego, opona koncepcyjna posiada artystyczny bieżnik podkreślający klasę opon. Zawarto w nim dwie ikony z etykiety: z jednej strony wizerunek dystrybutora paliwa, a z drugiej wizerunek chmury i deszczu, z towarzyszącymi literami A.

“Z dumą informujemy, że Goodyear wkrótce wprowadzi do sprzedaży pierwszą oponę klasy AA do pojazdów ciężarowych. Nowa opona stanowi przełom technologiczny, dzięki któremu zaoferujemy europejskim flotom jeszcze lepszy poziom przyczepności na mokrej nawierzchni i wyższą efektywność paliwową. Różnica między kompletem nowych opon klasy A a F może oznaczać zmniejszenie zużycia paliwa nawet o 15%, co przekłada się na oszczędności rzędu około 7000 euro rocznie[3]. Jeżeli chodzi o przyczepność na mokrej nawierzchni, w przypadku pełnego hamowania różnica między oponą klasy A a F może przełożyć się na skrócenie drogi hamowania nawet o 30%. To oznacza, że typowy pojazd ciężarowy jadący z prędkością 80 km/h wyhamuje na dystansie krótszym nawet o 25 metrów[4]” – powiedział Henk Van Tuyl, Dyrektor ds. technologii opon do pojazdów ciężarowych w Europie, na Bliskim Wschodzie i Afryce.

Reklama

Opony klasy A nie są dla Goodyear nowością. Opona do naczep Goodyear LHT II, która może się pochwalić europejską klasą A w odniesieniu do efektywności  paliwowej w dwóch rozmiarach[5], jest dostępna na rynku od 2010 roku. Obecnie około 50% opon Goodyear i Dunlop do pojazdów ciężarowych uzyskuje klasę C/C lub lepszą, co stanowi potwierdzenie doskonałych właściwości użytkowych wysokiej jakości produktów Goodyear. Stowarzyszenie Niemieckiego Przemysłu Gumowego uznaje opony klasy C/C za bardzo dobre, a opony klasy A/C-A/A oraz C/A-A/A za wyjątkowe opony o bardzo wysokiej jakości.Opony testowane na zgodność z wymaganiami Europejskiej Regulacji 1222/2009 i towarzyszącym regulacjom wdrożeniowym

Klasa G będzie drukowana na etykiecie, lecz nie będzie stosowana do opon do pojazdów ciężarowych. Najniższą klasą opon ciężarowych będzie F.

Wyliczenia są rezultatem badań przeprowadzonych przez Centrum Innowacji Goodyeara w Luksemburgu w 2012 r. w oparciu
o następujące założenia: średnie zużycie paliwa 32,3l/100 km
323l/1000 km → potencjalna oszczędność 14,7% = zużycie paliwa mniejsze o 47,5 l na 1000 km → cena paliwa 1,50 EUR/litr = 71,25 EUR/1000 km 100,000 km przebiegu rocznie
= oszczędność 7,125 EUR rocznie.

4 Kalkulacja dla typowego pojazdu ciężarowego z naczepą o masie 40 ton

5 LHT II w rozmiarach 385/55R22.5 i 435/50R19.5Goodyear AA - zdjęcie 25455

(Goodyear AA - zdjęcie 25455)

Goodyear AA - zdjęcie 25456

(Goodyear AA - zdjęcie 25456)


W galerii:

W galerii

...przejdź do galerii